**Ingen Kontakt i Fem Uger: Mark Abildhauge Savner sin Forlovede Julia Sofia**
Hvis du tror, at lange distancerelationer er svære, så forestil dig at være Mark Abildhauge lige nu. Hans forlovede, Julia Sofia Aastrup, er dybt begravet i eventyret på TV 2’s nye program “Først til verdens ende”, og det betyder nul kontakt fra hendes side i fem solide uger. Alt imens sidder Mark derhjemme og håndterer alt fra boligprojekter til admin-opgaver på hendes sociale medieprofiler. Det lyder som en sitcom-plot, men det er virkeligheden for en af Danmarks kendis-kærester.
**Livet på Hold: Når “Først til verdens ende” bliver Først i Horisonten**
Så hvad gør man, når ens bedre halvdel rejser verden rundt med søsteren og efterlader én med et stort byggeprojekt lige ned til vandet i Greve? Man holder naturligvis skansen hjemme, selvom savnet er stærkt. For Mark handler det om at jonglere både husbeslutninger og en stille kaffeslurk alene, mens han drømmer om deres fremtidige bryllup – nu udskudt til sommeren 2026. Det er ikke bare et bryllup; det er deres bryllup, skubbet lidt på grund af byggeprojektet. De flotte planer kan du få en fuld opdatering på gennem denne artikel: [Mark Abildhauge og hans kæreste Julia Sofia udskyder brylluppet til 2026](https://aviz.dk/mark-abildhauge-og-hans-kaereste-julia-sofia-udskyder-brylluppet-til-2026/).
**I Mellemtiden i Greve: Mark, Kaffebryggeren og en Live-Session under Black Week**
Selv mens han styrer det nye hjem til perfektion, er der ingen grund til at tro, at Mark slacker af. Ud over at holde styr på hustegningerne, overtager han også en del af Julia Sofias online tilstedeværelse. En planlagt live-session under Black Week kræver hans flair for at følge med den nyeste tech. Der er mere en parallel her til Batman der styrer Bat-grotten, end man skulle tro.
**Gossip-lavines Snebold – Vil Julia Sofia overleve de globale eventyr og komme tilbage med en genial samling selfies og en ko på tindingen?**
For Julia Sofia betyder hendes del af eventyret ingen garanterede beskeder hjem. Det er en digital detox af episke proportioner. Kan hun leve uden Instagram-kommentarer i flere uger? Vil der være en “Først til Black Week” hjemme hos Mark, når hun returnerer? I denne komprime mellem spænding og savn, må vi alle vente og se, mens Mark sørger for den dagligdags underholdning.
Og sådan fortsætter den surrende venteposition med en forlovet lidt alene tilbage på den danske hjemmebane, mens hans soulmate springer rundt globen over. Historien er nok ikke slut endnu – bare en pause til den næste episode.